Kırıkkale Haber
HV
24 EYLÜL Pazar 20:57

Türkçe Öğretiminde İyi Uygulamalar Konferansı Başvuru Kılavuzu yayımlandı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-10-2022 11:03   Güncelleme : 25-10-2022 11:03
Türkçe Öğretiminde İyi Uygulamalar Konferansı Başvuru Kılavuzu yayımlandı.

Türkçe Öğretiminde İyi Uygulamalar Konferansı Başvuru Kılavuzu yayımlandı.

 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenecek “Türkçe Öğretiminde İyi Uygulamalar Konferansı Başvuru Kılavuzu” yayımlandı. 

Millî Eğitim Bakanlığının bilimsel danışma ve inceleme organı olan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, evrensel değer ve standartları göz önünde bulundurarak kalite, eşitlik ve etkililik ilkeleri doğrultusunda millî ve toplumsal değerlere dayalı bir eğitim sistemi oluşturmak için görev alanı dâhilinde eğitimin her alan ve düzeyinde araştırma ve inceleme çalışmaları yapmaktadır. Bu sorumluluk bilinciyle, Başkanlık uhdesinde Türkçe ve Dil Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Merkezi kurulmuştur. Merkez bünyesinde Türkçenin ana dili olarak öğretimi, yabancı dil olarak öğretimi, iki dillilere öğretimi ve Türk dillilere öğretimine yönelik faaliyetler ile İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça dillerindeki çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu bağlamda, Bakanlık bünyesinde görev yapan öğretmenler tarafından geliştirilmiş Türkçe öğretimine yönelik özgün ve etkili iyi uygulamaların tespit edilmesi, yaygınlaştırılması, güncel, teknolojik ilerlemelere uygun olarak üretilen sınıf içi eğitim içeriklerinin belirlenmesi amacıyla bir konferans düzenlenecektir. Bu konferans vesilesiyle ülkemizin birçok yerinde, yenilikçi çözümler üreten, Türkçe öğretimini daha iyi bir şekilde icra etmek için gayret gösteren, teknolojik gelişmelere açık öğretmenlerin ve uygulamalarının fark edilmesi sağlanacaktır. Türkçenin ana dili ve yabancı dil olarak öğretimi ile iki dillilere ve Türk dillilere öğretimi kapsamında İletişimsel Dil Etkinlikleri ve Stratejileri (Alımlama, Üretim, Etkileşim ve Aracılık), Materyal Geliştirme ve Değerlendirme, Ölçme ve Değerlendirme, Dijital Öğrenme ve Teknolojiler ile Öğrenen Özerkliği temalarının ele alınacağı “Türkçe Öğretiminde İyi Uygulamalar Konferansı” Şubat 2023’te İstanbul’da düzenlenecektir. Konferansın sonunda, sunumu yapılan iyi uygulamalar derlenerek bildiri kitabı hâline getirilecektir. Ayrıca bu sunumlar profesyonel olarak kayıt altına alınarak Bakanlın ilgili çevrim içi platformlarında paylaşılacaktır.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Onursal Başkanlığını yapacağı konferansın davetlileri arasında Türkçe öğretimine yönelik yurtiçi ve yurtdışında çalışmalar yapan kurumlar, Bakanlığın ilgili birimleri, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler yer alacaktır. Eğitim sistemimizdeki iyi örnekleri birbirimizden dinlemek, öğrenmek ve bu çalışmaları yaygınlaştırmak için düzenleyecek “Türkçe Öğretiminde İyi Uygulamalar Konferansı”na ilişkin gelişmeleri turkce.meb.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Diğer detaylara ve başvuru kılavuzuna ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanınız.

Detaylar için: http://turkce.meb.gov.tr

Başvuru kılavuzu için:http://meb.ai/UKCs9uh

Medektif

AdminAdmin

YORUMLAR