Eğitim
Giriş Tarihi : 12-11-2021 20:34   Güncelleme : 12-11-2021 20:34

Okullarda psikolojik sağlamlık eğitimleri

Okullarda psikolojik sağlamlık eğitimleri

Okullarda psikolojik sağlamlık eğitimleri

 

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Muhammet Yılmaz Başkanlığında Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) koordinesi ile okullarda seminerler verildi.

Seminerlerde, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölüm Başkanı Eda Subaşı’nın yanı sıra psikolojik danışmanlar tarafından tüm kademlerdeki öğrencilere ve velilere yönelik düzenlenen eğitimlerde bireylerin kendilerine güven, olumlu düşünme becerileri, mutlu olmanın yolları, pozitif düşünme yolları gibi daha birçok konular hakkında bilgiler verildi.

Psikolojik sağlamlık açısından bireylerdeki enerjinin iyi yönetilmesi ve doğru kullanılması gerektiği belirtilen eğitimlerde, “Bir şeyi ne kadar ister ve ona ne kadar çok odaklanırsak evrene yaydığımız enerji de o kadar güçlü olur. Telefon sinyalinde olduğu gibi sinyal zayıfsa karşıdakiyle kesik kesik konuşuruz ve kendimizi  karşı tarafa doğru bir şekilde ifade edemeyiz. Sinyal yüksekse sesimiz daha net çıkar. Ne kadar çok isteğimiz olur ve bu isteğe ne kadar çok odaklanırsak karşıdakiler bizi o kadar iyi duyar ve anlar. İsteklerimizde hedefe kilitlendiğimizde “Bu isteğim olmazsa, olmaz”, “Bu olmadan yaşayamam, her şeyim buna bağlı” gibi söylem ve düşüncelerden kurtulmalıyız. Bir şeye fazla odaklanmak hata yaptırır. Hayatta vazgeçilmez diye bir şey yoktur. Bu nedenle enerjimizi doğru bir şekilde serbest bırakmalıyız. ” denildi.

Bireylerin kendilerine güvenmeleri halinde başarıların daha çok elde edileceği belirtilen eğitimlerde şu ifadelere yer verildi.

“Kendi gücümüze inanmadıkça başarılı ve mutlu olamayız. Gücümüze inanır ve kendimize güvenirsek, daima başarılı oluruz. Aşağılık ve yetersizlik duygusu ümitlerimizin kırılmasına yol açar. Kendimize güven duygusu, daha güçlü insan olmamızı sağlar. İnsan olumsuz düşünmeye başlamışsa zihnine devamlı olumsuz fikirler gelecek ve yaşamını zorlaştırmış olacaktır. Bireyler yaşamı boyunca olumlu düşünme gücünü kullanmalı ve hayatta mutluluk oluşturan ortamları kendine hazırlamalı, gülümsemeli ve bu sayede hayatına pozitif kazanımlar katmalıdır.”

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, okullarda uygulanan psikolojik sağlamlık eğitimleri sayesinde öğrencilere ve velilere önemli teknik bilgilerin aktarıldığını söyledi.

Gün içinde bireylerin duygu ve düşüncelerinde farklılıkların yaşandığını hatırlatan Tüfekçi, yaptığı açıklamada, “Okullarımızda eğitim öğretim faaliyetlerine ilave olarak rehberlik hizmetlerimiz de aksatılmadan devam ediyor. Emeği geçen danışman ve rehber öğretmenlerimize göstermiş oldukları özverilerden dolayı teşekkür ederim. Aslında bu sayede öğrencilerimizin hayatlarına bir dokunuş da yapılıyor. Öğrencilerimizi sadece ders yönünden değil, bireysel sağlamlık, ruhsal ve psikolojik yönden de onları geleceğe hazırlanması çabası içerisindeyiz. Verilen eğitimler sayesinde öğrencilerdeki duyguların, arzu ve isteklerin kontrol edilebilme kazanımları bu yaşlarda sağlanırsa gelecekte daha olumlu davranışlar gösteren bireyler oluşacaktır.” dedi.

Tüfekçi, okullardaki eğitimlerin ara tatil sonrasında da devam edileceğini sözlerine ekledi.