Kırıkkale Haber
HV
03 ARALIK Cumartesi 02:49

Diz çöküp sarsıntının geçmesini beklediler

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-10-2022 23:20   Güncelleme : 27-10-2022 23:20
Diz çöküp sarsıntının geçmesini beklediler

Diz çöküp sarsıntının geçmesini beklediler

 

Kırıkkale’de deprem simülasyon tırına bindirilen lise öğrencileri deprem anını yaşadılar. Öğrenciler yaşanan sarsıntıdan dolayı büyük heyecan yaşadı.

Millî Eğitim Müdürlüğü ve AFAD İl Müdürlüğü iş birliği ile Kırıkkale Fen Lisesi bahçesine deprem simülasyon tırı getirildi.

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu ve AFAD İl Müdürü Mahmut Coşkun’un da katıldığı etkinlikte, öğrencilere deprem öncesi,deprem anı ve deprem sonunda yapılması gerekenler hakkında çeşitli bilgiler verildi. Daha sonra Vali Tekbıyıkoğlu ve öğrenciler simülasyon tırına binerek oluşturulan sarsıntıda deprem anını yaşadılar.

Deprem anlarıyla ilgili daha önce bilgilendirilen öğrenciler,  ‘çök-kapan-tutun’ yöntemlerini kullanarak sarsıntı geçene kadar simülasyon tırındaki özel alanda bir süre bekledi.

Vali Tekbıyıkoğlu etkinliğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bilgi ve tecrübenin hayatın her aşamasında çok kıymetli olduğunu ve büyük önem taşıdığını söyledi.

Deprem anında saniyelerin hayati önemine de dikkat çeken Tekbıyıkoğlu, “Biz burada bir deprem anında, bir kriz anında ne yapmamız gerektiğini, ‘çök-kapan ve tutun’ hareketlerini de yerinde tatbik ederek hep beraber yaşamaya çalıştık. Hem bu konuda bir bilgi edindik, hem de deprem anındaki yapmamız gerekenleri de hep beraber tecrübe ettik. Van depremini 25 saniye yaşadık ama 25 saniye tahminlerimizin çok daha ötesinde uzun bir süre olduğunu hep beraber yaşamış olduk.” dedi.

Etkinlik, öğrencilere AFAD’a ait bilgilendirme broşürlerinin dağıtılmasının ardından son buldu.

Medektif

AdminAdmin

YORUMLAR
Türkiye Haberi